Till startsidan
Utskrift från www.gotland.se/almedalsveckan

Den intoleranta retorikens konsekvenser

Arrangör:
Svenska kyrkan, Stiftelsen Expo, Örebro läns museum, Ibn Rushd Studieförbund, RFSL, Sensus studieförbund
Dag:
6/7 2011 12:00 - 13:00
Typ av evenemang:
Lunchseminarium
Ämnesområde:
Integration/mångfald
Språk
Svenska
Plats:
S:ta Maria domkyrka
Platsbeskrivning:
Sammanfattning

Historien har lärt oss vad som kan hända när fördomar och lögner blir till sanning. Trots det talar vi sällan om den den intoleranta retorikens konsekvenser. Hur röjer den mark för en främlingsfientlig politisk dagordning? Vad gör den med vår syn på den andre?

Beskrivning

Intoleranta partier och nätverk tar allt större plats i det offentliga rummet. I Sverige och Europa. Judar anklagas för att ingå i hemliga sammansvärjningar, muslimer pekas ut som hotet mot vår civilisation, romer stämplas som kriminella. Samtidigt beskrivs hbt-personer som ett hot och svarta som icke-välkomna. Historien har lärt oss vad som kan hända när fördomar och lögner blir till sanning. Trots det talar vi sällan om den den intoleranta retorikens konsekvenser. Vad spelar den för roll i folkmord och etniska rensningar? Hur röjer den mark för en främlingsfientlig politisk dagordning. Vad gör den med vår syn på den andre? Vilka blir konsekvenserna för individen?

Medverkande:
Anders Wejryd, ärkebiskop, Svenska Kyrkan. Ulrika Westerlund, ordförande, RFSL. Elvir Gigovic, disktriktsansvarig, Ibn Rushd Studieförbund. Christer Mattson, lärare, ansv för "Kungälvsmodellen". Samtalsledare, Devrim Mavi chefredaktör.
Kontaktperson 1
Lena Blom, handläggare integration och flyktingfrågor, Svenska Kyrkan, 070-609 83 69, lena.blom3@svenskakyrkan.se
Kontaktperson 2
Anna Furumark, projektledare, Örebro läns museum, 073-919 64 14, anna_furumark@hotmail.com
Teckentolkas
Ja
Hörselslinga finns
Ja
Direktsänds på internet
Nej
Förtäring
Ja
Sidvisningar:
658