Kalendariet, som är den webbaserade funktionen för att ansöka till Almedalsveckan och själva programmet, har byggts om under vintern och vårvintern för bättre sökbarhet och större funktionalitet. Just nu testas systemet.
– Vi vill göra kalendariet extra användarvänligt och just nu testas funktionaliteten.
Vi hoppas och tror att vi kan börja ta emot ansökningar i slutet av mars, säger Karin Lindvall, projektledare för Almedalsveckan.
I det nya kalendariet kommer det bland annat att bli enklare att skapa och spara egna skräddarsydda program. Kalendariet stängs den 14 juni klockan 24.00.
Nytt för i år ansökningsavgiften för sena anmälningar så passa gärna på att skicka in din ansökan före den 1 maj. För mer information om ansökningavgiften, klicka här.
Möjlighet för journalister att ackreditera sig öppnar vid samma tidpunkt som kalendariet.
På vår webbplats kommer det att under våren kontinuerligt att presenteras nyheter och viktig information som rör Almedalsveckan så besök oss gärna ofta.





